MEVBANK Mevzuat Bankası ve İçtihat Programı Yardım

MEVBANK - Yardım Sayfası

Genel Özellikler Belge Seçenekleri Arama Motoru Kişiselleştirme Diğer Deneme Kullanımı Abone Ol Broşür

GENEL ÖZELLİKLER

 • Yeni MEVBANK’ın yenilikleri nelerdir?
  MEVBANK daha fazla içerikle beraber, tamamen yenilenen donanım ve yazılım altyapısı ile kullanıcılarına daha hızlı ve daha kolay kullanım imkanı sağlıyor. Birbiriyle ilişkilendirilmiş Mevzuat, Yargı Kararları ve Makaleler ile çalışmalarınızı tek kaynaktan, çok daha kısa zamanda tamamlayabileceksiniz.
 • MEVBANK ne sıklıkla güncellenir?
  Lebib Yalkın Mevzuat Uzmanları, 1953’ten bugüne her sabah, Resmi Gazete’deki değişiklikleri inceleyerek mevzuatı günceller.
 • MEVBANK için bilgisayarıma kurulum gerekiyor mu?
  MEVBANK için bilgisayarınıza hiçbir şey yüklemenize gerek yoktur. Dilediğiniz cihazdan, www.lebibyalkin.com.tr sitesini ziyaret ederek kullanıcı adınızı ve şifrenizle kullanıma başlayabilirsiniz.
 • MEVBANK’ta bilgisayar ve IP kısıtlaması var mı?
  MEVBANK’ta bilgisayar ve IP sınırlaması yoktur. İstediğiniz bilgisayardan kullanabilirsiniz.

BELGE ÖZELLİKLERİ VE SEÇENEKLERİ

 • İlgilendiğim mevzuatın belirlediğim tarihler arasında değişip değişmediğini görebilir miyim?
  MEVBANK ana sayfadaki “Değişen Belgeler” bölümünden istediğiniz tarih aralığını ve ilgili mevzuat konularını seçerek mevzuat değişikliklerini görebilirsiniz.
 • Değişen mevzuatın içeriğinin neresinin değiştiğini nasıl bilebilirim?
  MEVBANK’ta bir belgeyi açtığınızda sol taraftaki menüden “Değişen Bölüme Git” ‘e tıklayarak o belgede değişen kısımları inceleyebilirsiniz.
 • Kanun Maddesi üzerinden ilgili mevzuata nasıl ulaşabilirim?
  Her kanun maddesinin yanında bulunan zincir ( ) ikonundan o maddeyle ilgili tüm ilgili mevzuata, yargı kararlarına, özelgelere ve makalelere ulaşabilirsiniz.
 • Mevzuat Uzmanı Atıf Notları nedir?
  Belge içerisinde madde ve fıkralar yanında yer alan zarf ikonu ( ) içerisindeki Mevzuat Uzmanlarının atıf notlarından mevzuata ilişkin değişiklik notları, mevzuatın değiştirilmeden/yürürlükten kaldırılmadan önceki şekilleri, ilgili diğer mevzuata atıf/yönlendirme notları ve uzman açıklamaları ile kapsamlı çalışma sağlanır.
 • Belgelere nasıl not eklerim?
  Maddelerin yanındaki not ikonuna ( ) tıklayarak o madde hakkında kişisel notlarınızı ekleyebilirsiniz. Notunuzu kaydettikten sonra o maddenin yanındaki not ikonu sarı renkte olacak ve daha sonra o belgeyi açtığınızda o maddede notunuz olduğunu hatırlayacaksınız.
 • Mevzuat içeriklerindeki renklendirmelerin anlamı nedir?
  Belgelerin içerinde mevzuat değişiklikleriyle ilgili 3 ayrı renklendirmemiz bulunmaktadır. Kırmızı renk yürürlükten kalkan, gri daha önce olmayıp yeni eklenen içeriği, mavi renk de eski kısımlardaki değişiklikleri göstermek için kullanılır.
 • İncelediğim belgeleri kopyalama, yazdırma yapabilir miyim?
  MEVBANK’ta incelediğiniz belgeleri sol taraftaki menüden direk yazıcınıza gönderebilir veya PDF olarak bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.
 • Çalıştığım belgeleri daha sonraki kullanımlarında nasıl bulabilirim?
  İstediğiniz belgeyi “Seçtiklerim” altına klasörler de yaratarak kaydedebilir ve daha sonraki girişlerinizde hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca en son açtığınız 100 belgeyi “Son Kullanılanlar” bölümünden de görebilirsiniz.

ARAMA MOTORU

 • Gelişmiş arama ne demek?
  Aradığınız bir belgeyi türüne, tarihine ve konusuna göre daha detaylı aramanızı sağlayan ikinci arama motorumuzdur. Aratma işleminizden sonra sol taraftaki Filtreleme bölümünden arama sonuçlarınızı daraltabilirsiniz.
 • Gelişmiş aramayla basit arama arasında ki tam olarak farkı ne?
  Gelişmiş aramada her belge türüne (karar, kanun, yönetmelik gibi) gore farklı kriterler girerek aradığınız belgeyi hızlıca bulabilirsiniz. Basit arama Google mantığıyla sadece kelimeyle hızlı arama yapmak için kullanılabilir. Her iki arama motorunda da arama yaptıktan sonra sonuçları filtreleyerek sonuçları daraltabilirsiniz.
 • Arama sonuçları hangi sıralamada geliyor?
  Arama sonuçları, girdiğiniz kriterlerin belgelerin içeriğinin ilgi seviyesine göre sıralanıyor.
 • Aramalarda tarih sıralaması nereden yapılmaktadır?
  Arama yaptıktan sonra sağ üst tarafta çıkan “Sırala” kısmından tarihe göre sıralama yapabilirsiniz. Dilerseniz “Filtreleme” kısmından da ilgili tarih aralığını seçebilirsiniz.
 • Arama sonuçlarında hangi kriterlere göre filtreleme yapabilirim?
  Arama sonuçları içinde Anahtar Kelimelere, Yayın Grubu, Seri, Belge Tipi, Karar Dairesi ve Tarihe göre filtreleme yapabilirsiniz.
 • Kayıtlı Aramalar nedir?
  Aramalarda girdiğiniz kriterleri her defasında girmemek için aramalarınızı kaydedebilirsiniz. Kayıtlı Aramalar bölümünden kaydettiğiniz aramaları tekrar yapabilir ve güncel sonuçlara hızlıca ulaşabilirsiniz.
 • Kaydedilen aramayı yeniden çalıştırıldığında eski sonuçları mı, güncel sonuçlarını mı gelir?
  Kaydedilen aramaları yeniden çalıştırdığınızda güncel sonuçlara ulaşırsınız.
 • Güncel yargıtay kararlarına en hızlı nasıl ulaşabiliyoruz?
  Gelişmiş Arama bölümünden belge tipini “Yargıtay Kararı” seçtikten sonra İlgili Kanun/Madde ve/veya Aranacak Kelime kısmını doldurarak arama yaptıktan sonra, “Filtreleme” bölümünden veya “Sıralama” kısmından en güncel kararlara ulaşabilirsiniz.

KİŞİSELLEŞTİRME

 • Yeni MEVBANK’ı nasıl kişiselleştirebilirsiniz?
  Yeni MEVBANK sadece zengin içerik değil, aynı zamanda kullanım kolaylığı da düşünülerek geliştirildi. Mevzuatım kısmına çok kullandığınız mevzuat serilerini ekleyebilir, Seçtiklerim kısmında çalışma alanlarınıza göre belgeleri kayıt edebilir, son kullandığınız belgelere hızlıca ulaşabilir, aramalarınızı kayıt edebilir, belgelere notlarınızı ekleyebilir ve seçtiğiniz serilerle ilgili mevzuat değişiklikleri e-bültenleri alabilirsiniz.
 • Mevzuatım alanı nedir, nasıl kullanırım?
  Sık kullandığınız mevzuat serilerine hızlı ulaşabilmek için Mevzuatım kısmındaki + ikonuna tıklayarak istediğiniz mevzuat serilerini bu bölüme ekleyebilirsiniz.
 • Seçtiklerim özelliği nasıl kullanılır?
  Daha sonra kullanmak isteyeceğiniz belgeleri Seçtiklerim kısmından kaydedebilir, konularına göre klasörler oluşturarak bu klasörler altında diğer belgelerle saklayabilirsiniz. Örneğin “Seçtiklerim” kısmında işe iade konusunda bir klasör oluşturarak, araştırmanız sırasında önemli olduğunu düşündüğünüz kanun, ikincil mevzuat, yargıtay kararları ve makaleleri bu klasörün altına kaydedebilirsiniz. Böylelikle her araştırmanızda bu çalışmayı tekrarlamamış olursunuz.
 • "Seçtiklerim" ‘de nasıl yeni klasör oluşturup, içine belge kaydedebilirim?
  Bir belgeyi incelerken, o belgeyi bir klasör oluşturup, o klasör altına kaydetmek için önce sol taraftaki menüdeki “Seçtiklerime Ekle” kısmına tıklayın. Bu ekranda sol tarafta “Yeni Klasör” yazan kısma yeni klasörünüzün adını girin ve “Ekle” ‘ye basın. Daha sonra da, “Belge İsmi“ kısmını değiştirmek isterseniz yeni ismi girip, “Kaydet” tuşuna basarak Seçtiklerim bölümüne yeni oluşturduğunuz dosyanız altında belgenizi kaydedebilirsiniz.
 • Mevzuat Değişiklikleri Bülteni nedir?
  Tercih ettiğiniz mevzuat serileriyle ilgili, ister haftalık ister aylık olarak mevzuat değişikliklerinden haberdar eden bültenimizdir.
 • Belgelere eklenen notları daha sonra nasıl okuyabilirim?
  Belgelere eklediğiniz notlara o belgeyi daha sonra tekrar açtığınızda sol taraftaki “Notlarım” kısmından ulaşabilirsiniz. Ayrıca bir maddeyle ilgili daha evvelden girilmiş bir notunuz varsa, o maddenin yanındaki not ikonu sarı renkle farklılaşarak daha evvelden girilmiş notunuz olduğunu hatırlatıyor.

DİĞER

 • Mevzuattaki son değişikliklerden nasıl haberdar olabilirim?
  Mevzuat değişikliklerinden RSS kanallarımızı takip ederek anlık, ya da E-Bültenimize kayıt olarak haftalık veya aylık olarak haberdar olabilirsiniz.
 • RSS kanalına nasıl kayıt olabilirim?
  http://www.lebibyalkin.com.tr/mevzuat/rss sayfasından RSS kanallarımız hakkında bilgi alabilirsiniz.
 • MEVBANK kullanımı konusunda nasıl destek alabilirim?
  MEVBANK kullanımı hakkında 0212 282 3900’dan Müşteri Hizmetlerimizi arayarak destek alabilirsiniz. Telefon görüşmeniz yeterli gelmezse sizi bir abone temsilcimiz ziyaret edebilir.
 • MEVBANK’a telefon yada tabletten ulaşabilir miyim?
  Yeni MEVBANK telefonlara ve tabletlere uyumludur. Dilediğiniz cihazdan kullanabilirsiniz .
 • Kullanıcı Adı ve Şifremi unuttum, nasıl öğrenebilirim?
  Ana kullanıcı adınızı ve şifrenizi öğrenmek için Bilgi İşlem Departmanımıza 0212 282 3900 ‘dan ulaşabilirsiniz. Ana kullanıcı alt kullanıcıların kullanıcı adını ve şifresini buradan görebilir.
 • MEVBANK'dan çıkmadan, web sitesine nasıl geçebilirim?
  MEVBANK giriş sayfasında sol üst köşedeki “Lebib Yalkın Ana Sayfa” linkinden MEVBANK’tan çıkış yapmadan web sitesine ulaşabilirsiniz.
 • Hangi internet tarayıcılardan MEVBANK’ı kullanabilirim?
  MEVBANK’ı istediğiniz tarayıcıdan kullanabilirsiniz fakat Chrome’u daha hızlı ve sorunsuz bir tarayıcı olduğu için tavsiye ederiz.

Deneme Kullanımı Abone Ol Broşür

 

Yenilenen Teknolojik Altyapı

Mevbank tamamen yenilenen donanım ve yazılım altyapısı ile daha hızlı, daha kolay kullanımlı

Hemen Abone Olun

Güncel Mevzuat, Zengin Yargı Kararları, Yorumlu Uzman Makaleleri

Birbiriyle ilişkilendirilmiş Mevzuat, Yargı Kararları ve Makaleler ile güvenli ve kapsamlı çalışma hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilir

Hemen Abone Olun

Mevzuat Ana Başlıkları Altında Tüm İçerik Bir arada

Vergi, Sosyal Güvenlik, Ticaret ve Finans, Dış Ticaret, Gümrük, Kalite, Sektörel kategorilerinde 63 ana başlıkta Mevzuat, Yargı Kararları ve Lebib Yalkın Mevzuat Dergisi. Her mevzuat ana başlığı altında konuyla ilgili Kanun, KHK, Kararname, Tüzük, Yönetmelik, Tebliğ, Genelge, Özelge, Kurul Kararları, Yargıtay Kararları, Danıştay Kararları, Lebib Yalkın Dergisi Makaleleri bir arada sunulur. Belgeler listesi Excel ortamına aktarılır.

Hemen Abone Olun

Mevzuat Uzmanı Atıf Notları

Belge içerisinde madde ve fıkralar yanında yer alan 'zarf ikonu' içerisinde Mevzuat Uzmanları'nın atıf notları (maddenin eski hali, başka bir belgeye yönlendirme vs) ile kapsamlı çalışma sağlanır.

Hemen Abone Olun

Kanun Maddelerinden İlgili Belgelere Erişim

Kanun maddelerinden, ilgili tüm ikincil mevzuata, Özelgeler’e, Kurul Kararlarına, Yargıtay ve Danıştay Kararları'na, Lebib Yalkın Dergisi Makalelerine, çeşitli kaynaklardan derlenen yayın ve makalelere bir tıkla kolayca erişilir.

Hemen Abone Olun

Belgelere Not Ekleme

Belgeye(Kanun belgesinde maddelere) kullanıcılar not yazıp kaydedebilir, ileriki çalışmalarında görüntüleyebilir.

Hemen Abone Olun

Belge İşlemleri Menüsü

Belge İşlemleri Menüsü ile bilgiye hızla erişim ve kolay kullanım sağlanır.

 • Favori belgelerin işaretlendiği Seçtiklerime Ekle,
 • belge künyesinin görüleceği İndeks Bilgileri,
 • açılan belgeyle ilgili tüm belgelerin listeleneceği İlgili Belgeler,
 • not eklenen ve görüntülenen Notlarım,
 • PDF Kaydet ve Yazdır,
 • belgede son değişiklik yapılan bölümü getiren Değişen Bölüme Git,
 • mevzuat belgelerinde değişiklik yapılan tarihlerin listelendiği ve belgelerin o tarihli hallerine ulaşıldığı Belge Geçmişi,
 • kanun belgelerinde fihrist ile maddelere kolay erişim sağlayan Maddeler

Hemen Abone Olun

Değişen/ Eklenen/ Çıkarılan Mevzuat

Mevzuat belgelerinde en son değişiklik yapılan bölümün kolayca görülebilmesi için renklendirme yapılmıştır, 'Değişen Bölüme Git' fonksiyonu ile bu bölümlere hızla ulaşmak mümkündür. Mevzuat Değişiklikleri Renklendirmelerin Anlamları: Mavi- değişiklik yapılan Gri- yeni eklenen Kırmızı- iptal edilen .

Hemen Abone Olun

Yazdır/ Kopyala / Kaydet

Belgenin istenilen bölümü yazdırılır, kopyalanıp, başka ortamlara yapıştırılabilir, PDF olarak kaydedilebilir

Hemen Abone Olun

Arama alışkanlıklarına göre Basit veya Gelişmiş Arama İmkanı

Arama kutusuna hiçbir kriter seçilmeden tüm içerikte arama (basit arama) yapılabileceği gibi önceden kriterleri belirleyip arama (gelişmiş arama) yapılabilir.

Hemen Abone Olun

Arama sonuçlarında filtreleme özelliği

Arama sonuçları ekranında solda kriterler (yayın grubu, seri, belge tipi, tarih) bazında filtreleme imkanı ile istenilen sonuca hızla ve kolayca erişim sağlanır.

Hemen Abone Olun

Arama Kriterlerinin Kaydedilmesi 'Kayıtlı Aramalar'

Sıklıkla yapılan aramaların kolayca gerçekleştirilmesi için Gelişmiş Arama kriterleri kaydedilir ve bu aramalara 'kayıtlı aramalar' altından ulaşılır.

Hemen Abone Olun

Arama Sonuçlarında Arama

Arama sonuçları ekranında sol üstte yer alan arama ile sonuçlar içinde tekrar arama yapılır, sonuçlar daraltılır.

Hemen Abone Olun

Mevzuatta Geçmişin Sorgulanması

'Değişen Belgeler' fonksiyonu ile istenilen tarih aralığında seçilen mevzuat serilerinde değişen mevzuat belgeleri sorgulanabilmektedir. Belgelerin değişmeden önceki eski hallerine erişilmektedir.

Hemen Abone Olun

Ana Kullanıcının Sistemde Alt Kullanıcılar Tanımlaması

Ana kullanıcı (Admin) farklı alt kullanıcılar için hesap oluşturur ve böylece alt kullanıcılar da kişiselleştirme özelliklerinden faydalanır.

Hemen Abone Olun

'Mevzuatım' başlığı altına alınan serilerden Özel Mevzuat Seti Oluşturma

1- Abone olunan yayınlar arasından takip edilmek istenen öncelikli seriler seçilerek 'Mevzuatım' başlığı altına eklenir, burada oluşturulan özel mevzuat seti ile daha kolay çalışma yapabilirsiniz. 'Mevzuatım' alanını özelleştirmek için + simgesine tıklayın, 2- Açılan menüden, ilgi alanınıza giren mevzuat konusunu seçin, 3- Mevzuat setlerinin sırasını değiştirmek isterseniz önce düzenleme simgesine tıklayın, ardından konuların yanlarındaki okları kullanarak sıralamayı değiştirebilirsiniz.

Hemen Abone Olun

Favori Mevzuat Belgeleri ile Kişiselleştirilmiş 'Seçtiklerim' Mevzuatı

Belge İşlemleri menüsünde yer alan ‘Seçtiklerime Ekle’ fonksiyonu ile sıklıkla kullanılan mevzuat belgelerinden “kişisel mevzuat” oluşturulur ve güncel belgelere hızlı erişim sağlanır.

Hemen Abone Olun

Kullanıcı Notları

Belgelere alınan notlar ana/ alt kullanıcılar bazında sistemde ayrı ayrı tutulur.

Hemen Abone Olun

Mevzuat Değişiklikleri Bülteni'nde Kişiselleştirme

Ayarlar Menüsü'nden seçilen mevzuat serilerindeki değişikliklerin istenilen sıklıkla (haftalık, aylık) e-posta ile gönderilmesi sağlanır.

Hemen Abone Olun

Mevzuat Değişiklikleri Bilgilendirme Mailleri

Haftalık Mevzuat Değişiklikleri Bülteni ve anlık RSS ile mevzuattaki son değişiklikler konusunda tüm kullanıcılar bilgilendirilir.

Hemen Abone Olun

Ücretsiz Mevzuat Uzmanı/ Teknik Destek Hizmeti

Mevzuat Uzmanlarımız aranılan bilgiye yayınlarımızda ne şekilde ulaşılacağı konusunda, Bilgi İşlem Ekibimiz de MEVBANK konusunda sorulara cevap vermektedir.

Hemen Abone Olun

Mobil Kullanım

Tablet ve akıllı cep telefonlarından Mevbank kullanılabilir.

Hemen Abone Olun